Сега ще обърнем внимание на видовете жив плет. Надявамe се това да ви помогне да изберете точно този жив плет, който ще ви свърши най-много работа, а и най-много ще ви харесва.
Оформеният жив плет е дълга редица от храсти или дървета, в която индивидуалността на едно дърво се губи. Неоформеният жив плет също е редица от храсти или дървета, но при него се запазва част от естествената линия на растението. За разлика от покритата с растения ограда или преграда, живият плет няма нужда от подпорки.
Традиционен жив плет – оформен и гъст.
Ето някои растения, от които може да се направи традиционен жив плет.
Carpinus (габър)
Прилича на бук, но не е толкова популярен. В повечето случаи запазва мъртвите си листа през зимата, вирее в тежки и мокри почви. Бързо достига над 2,5 м височина.
Crataegus (глог)
Най-популярният жив плет във фермите, но не се препоръчва за градини. Расте бързо и образува гъста бариера, но ако живият ви плет е изграден само от глог, той няма да е много привлекателна гледка. По-добре е да го засадите като смесен жив плет заедно с бук, лигуструм, див чемшир, габър.
Fagus (бук)
Букът е листопаден, но кафевите листа остават и през зимата. Както зеленолистите, така и пъстролитсите сортове могат да се подкастрят така, че да се получи висок, оформен жив плет, който да спира вятъра. Букът понася варовита почва и открити места. Подрязва се два пъти в годината – август и февруари.
Ilex (див чемшир)
Отличен жив плет както за слънчеви, така и за сенчести места. Образува плътна бариера, която става пъстра с появата на плодчета или ако сте избрали пъстролистен сорт. Редувайте мъжки и женски сортове, за да си осигурите плодчета и подрязвайте с клещи, а не с ножици.
Ligustrum
Мнозина не го харесват, но живият плет от лигуструм расте бързо и издържа на всякакви условия. Недостатък е, че малко растения могат да виреят в компанията на този вид, той ги задушава. Плетът от лигуструм е доста обикновен и затова повечето хора, търсят други растения, от които да направят живия си плет. Такива биха могли да бъдат
Цъфтящ жив плет – неоформен и пъстър
Това е вторият основен вид жив плет – цъфтящ. Неговото основно предимство е, че изисква по малко грижи след засаждане от оформения и подреден жив плет. Най-красивите и най-ефектни растения за цъфтящ жив плет, обаче виреят на по-топъл климат. Ето и някои видове, от които може да се направи такъв жив плет.
Berberis
От него става прекрасен неоформен плет. Нежните извиващи се клони са покрити с тесни вечнозелени листа. Напролет се появяват жълти цветове, а след като повехнат плетът трябва да се подреже.
Escallonia
Това вечнозелено растения е популярно за жив плет в крайбрежни области, защото понася морски въздух. През юни то цъфти с яркочервени цветове, които трябва да бъдат подрязани след повяхване, за да се появят отново. Растението може да пострада при силни студове обаче.
Rosa
Това е един от най-ефектните живи плетове. Розите не издържат постоянно подкастряне и много ниски температури.
Нискорастящ жив плет – спретнат и компактен
Нискорастящите живи плетове се използват за разделяне на градината на части или за укрепване на бордюри и създаване на геометрични елементи в градината.
Buxus (чемшир)
Стотици години живите плетове от нискорастящи чемшири са се използвали в британските градини за разделяне на лехи, очертаване на бордюри и поръбване на пътечки. Чемширът издържа на редовно подкастряне, което гарантира че той ще бъде винаги оформен.
Lavandula/Rozmarinus
Лавандулата и розмаринът са много подходящи за ниски живи плетове. С тях ще съчетаете две функции – ароматна градина и жив плет.
При проблеми и нужда изберете фирма за озеленяване «Green World». Озеленяване София. Озеленяване на градини. Поддръжка на градини цени.